Blog dle kategorií

Nejnovější články:

Znečištěná vzduchotechnika mění české podniky v časované bomby. Existuje řešení?

Až 90 % českých provozoven stav své ventilace neřeší, průmyslové čištění navíc nabízí firmy, které své práci nerozumí. Přesto se rýsuje změna k lepšímu.

V prosinci 2017 evakuovali hasiči z pražského Hlavního nádraží přes 600 cestujících a zaměstnanců. Ve ventilaci jedné z nádražních restaurací vzplanuly usazeniny a plameny se začaly šířit do kuchyňských prostor. Požárníkům se je nakonec povedlo zkrotit už po půl hodině. Ne každý požár ale skončí stejně šťastně.

Podle americké národní protipožární asociace (NFPA) dojde jen v restauračních zařízeních v USA k více než 7 500 požárům. Každý rok. V průměru dva lidé ročně zemřou, další desítky se zraní při útěku před plameny. Škody se šplhají do stovek milionů dolarů. Podle statistik NFPA je příčinou 21 % požárů zanedbaná údržba odtahových systémů.

A nejde jen o zámoří – v tristním stavu je i ventilace českých podniků.

Prevence málokoho zajímá

Řečeno bez obalu: české firmy stav své vzduchotechniky příliš neřeší. Ta se přitom např. v automobilovém nebo chemickém průmyslu podílí na odstranění par z výroby, v gastroprovozech odsává tukové a olejové výpary. A např. v potravinářství ventilace brání vzplanutí moučného prachu.

Přesto se nám téměř 90 % provozů ozve až ve chvíli, kdy vinou zanedbané údržby a kvůli odstávce provozu přicházejí o stovky tisíc za hodinu. V praxi se pak dostáváme k téměř hororovým výjevům, kdy je ventilace doslova ucpaná kondenzovaným tukem a dalšími nečistotami. Na to vše se nabalují hořlavé saze, piliny a další materiál.

schéma suché sanitace

Ventilace s nánosem nečistot. Podobné obrázky jsou v českých podnicích bohužel spíš pravidlem než výjimkou. Zdroj: archiv Eco-stations

Kromě rizika požáru představují zanedbané odtahy hazard se zdravím. Částice se ze vzduchotechniky průběžně uvolňují, a pokud podnik nedbá na pravidelnou výměnu filtrů, dostává se odpadní prach zpět mezi zaměstnance nebo např. hotelové hosty. Výsledkem bývají dýchací obtíže a pocity malátnosti. Pacienty v nemocnicích (kde jsou odtahy důležitou součástí provozu budov) pak částečky nečistot mohou dokonce ohrozit na životě.

V potravinářské výrobě a gastronomii se inspektoři hygienických stanic zajímají především o stav výrobních strojů, odtahům (mj. kvůli jejich špatné přístupnosti) často pozornost nevěnují.

V ostatních oborech jsou pak pravidelné kontroly ze strany dozorových úřadů spíše výjimkou. Problémy se zkrátka řeší až ve chvíli, kdy nastanou. V lepším případě zanedbanou ventilaci odnesou finance, v tom horším zdraví pracovníků a dalších lidí.

Kdo za špatný stav ventilace může?

Hazardování s výrobou i životy často nahrává nedostupnost ventilačního potrubí. Jakékoliv operace (čištění, ale také inspekce) znamenají vysoké náklady. V praxi se naši pracovníci často musí k vývodům vzduchotechniky prosekat zdí a podhledy. Odpovědnému pracovníkovi firmy tím přibývá starost s uvedením interiéru do původního stavu, popř. jej vedení zaúkoluje vypsáním tendru na zcela nové konstrukční řešení.

Bez viny není ani česká legislativa. Normy stanovující čistotu ventilačních potrubí u průmyslových podniků zkrátka neexistují. Výjimkou jsou bytové domy, kde stav odtahových šachet řeší norma ČSN EN 15780, která vešla v platnost v roce 2012.

schéma suché sanitace

Schéma normy ČSN EN 15780. Zdroj: archiv Eco-stations

Průmyslové čištění může provádět každý

Vyhráno nemáte ale ani ve chvíli, kdy vám stav odtahů není lhostejný a jejich údržbu zadáváte externí firmě. Absence norem a přehlížení ze strany úředníků totiž vytváří prostředí, ve kterém se specialistou na průmyslové čištění může stát každý.

Takže zatímco např. při založení pivovaru musíte doložit vzdělání v oblasti chemie a prokázat se praxí v potravinářství, u firmy specializující se na čištění odtahů zákon nic podobného nevyžaduje.

V posledních letech tak vznikla řada společností, které údržbě ventilací nerozumí, přesto v tomto oboru podnikají; těží z toho, že klient špatně odvedenou práci nepozná. U zákazníků se čas od času setkáme se situací, kdy je bezprostřední okolí vstupního otvoru do potrubí perfektně vyčištěné – a hned za ohybem narazíme na letité nánosy nečistot.

Návod: Jak vybrat dodavatele pro čištění suchým ledem – 5 faktorů, které musíte zvážit

Kvalitně odvedená práce pro každého

Ambicí týmu Eco-stations je současnou situaci na trhu narovnat a zajistit, aby průmyslové čištění mohly provozovat jen firmy, které mu opravdu rozumí. Naším cílem je ve spolupráci s českými (Český institut pro akreditaci) i zahraničními odborníky (European Ventilation Hygiene Association) stanovit kritéria pro čištění odtahů a normy pro kvalitně odvedenou práci. I proto jsme se v únoru 2019 stali členem Hospodářské komory ČR, skrze kterou můžeme českou legislativu ovlivnit.

V budoucnu by tak každý provoz dokázal mj. podle síly odsávání a míry průtoku nečistot určit čistotu ventilace, aniž by bylo potřeba provádět vizuální inspekce. Čištění odtahů byste pak dle potřeby jednoduše začlenili do harmonogramu prací – a tím se vyhnuli havarijním, nákladným odstávkám provozu.

Do té doby se podniky musí spoléhat na doporučení a ověřené zkušenosti firem na čištění vzduchotechniky. A vsadit na ty dodavatele, kteří stav ventilace pečlivě zdokumentují a nespokojí se s mizerně odvedenou prací.


Líbí se vám článek? Doporučte jej ostatním! Anebo si s námi rovnou domluvte nezávaznou konzultaci.

 
Autor článku: Martin Rozínek

Martin je certifikovaná osoba organizace EVHA. Jeho starostí je obchod, strategický rozvoj společnosti – a také odborné konzultace. Postará se o inspekci vašich strojů a ventilace a prozradí vám, jak nečistoty a usazeniny odstranit.

Sídlo společnosti

Eco-stations s.r.o.
Na Florenci 1332/23,
110 00 Praha 1 – Nové Město

IČO: 28984650
DIČ: CZ28984650

Ekonomický servis a objednávky

email: info@eco-stations.eu

Všeobecné obchodní podmínky

- čištění VZT
- prodej suchého ledu
- ostatní služby