Blog dle kategorií

Nejnovější články:

Čištění suchým ledem je účinnější a 5krát rychlejší než jiné metody. A pomůže i vašemu provozu

Výrobní zařízení a periferie jsou srdcem každého provozu. Na jejich výkonu stojí a padají obchodní výsledky společnosti; míra znečištění robotických ramen, pásových dopravníků a dalších strojů určuje, zda slíbené zboží vyrobíte, nebo kvůli selhání výroby k expedici dodávky nedojde.

Porušení závazků a poškozenému renomé se podniky vyhýbají pravidelnou údržbou svých výrobních zařízení. Metodu čištění volí vedení technického oddělení dle řady faktorů, především ale podle:

Např. potravinářské formy se nesmí čistit chemickými činidly, formy pro lisování plastů zase pískováním. Kovovým součástkám bez antikorozní úpravy je zapovězeno vysokotlaké tryskání vodou. A řada účinných čistících metod je naopak nedostupná kvůli vysokým nákladům.

Až 5krát rychlejší než jiné metody

Rozšířenou alternativou čištění v řadě průmyslových a potravinářských oborů je otryskávání peletami suchého ledu – tuhého oxidu uhličitého. Vyniká především svou rychlostí; čištěné zařízení není potřeba demontovat, stačí jej odstavit z provozu. Mj. se tak vyhnete shánění techniků kvůli obnově provozu strojů; zejména při čištění vysokotlakou vodou je obnova elektrických částí velice problematická.

Jak čištění suchým ledem funguje a proč je tak účinné? Přečíst princip metody

Pelety nejsou vodivé a není výjimkou, že se zařízení a periferie čistí jen pár sekund po vypnutí. Čištění za provozních teplot (i nad 100 °C) není problém, naopak – čím větší rozdíl teploty povrchu a pelet, tím efektivnější odstranění nečistot.

Použití suchého ledu snižuje dobu odstávky až na pětinu času. Typickým příkladem je údržba forem. Zatímco u konvenčního čištění údržbáři čekají, než formy vychladnou a přemístí se do prostoru údržby (typicky po několika hodinách), tryskání suchého ledu trvá v průměru do 30 minut a provádí se přímo ve stroji.

Výsledky aplikace suchého ledu v potravinářství. Zdroj: materiály Eco-stations

Vysoká finanční návratnost – spolu se zkrácenou dobou odstávky – dělá z čištění suchým ledem oblíbenou metodu zejména v automobilovém průmyslu, kde každá sekunda zdržení znamená obrovské ztráty. S tryskáním rychle očistíte komplikované, členité povrchy a zařízení nebo periferii během pár desítek minut zapojíte zpět do výroby.

Vhodný pro nemocnice i potravinářství

Čištění suchým ledem je zdravotně nezávadné; sublimující suchý led se rychle vyvětrá, aplikace probíhá v otevřených prostorách.

Podle studie americké Food Standard Agency otryskávání zbavuje čištěný povrch bakterií, plísní a dalších choroboplodných zárodků – včetně listerií nebo salmonely. Pečlivá údržba odtahů hraje zásadní roli především v pooperační terapii pacientů. Infekce, získaná z nemocničních bakterií, zabije jen ve státech Evropské unie každý rok 25 000 lidí.

Ne náhodou doporučuje americký Úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) tryskání suchým ledem nemocnicím a potravinářským provozům k údržbě nástrojů a ventilace.

Otryskávání je stále více populární i ve výrobě a zpracování plastů nebo gumárenském průmyslu. Nahrazuje dříve běžné čištění forem a nádrží organickými rozpouštědly. Na rozdíl od acetonu, ethanolu, hexanu a dalších těkavých látek není suchý led hořlavý, nezanechává toxický odpad a nemá rakovinotvorné účinky.

Přečtěte si: 5 faktorů, které byste při výběru dodavatele na čištění suchým ledem měli zvážit

Ekologický přístup

Pelety suchého ledu se vyrábí z tekutého CO2, který vzniká jako odpadní produkt v chemickém průmyslu – např. při produkci vodíku nebo výrobě fosfátových sloučenin. Dochází ke snížení ekologické zátěže; oxid uhličitý není třeba vyrábět napřímo spalováním organických sloučenin.

Pravidelné čištění peletami suchého ledu může mj. vašemu podniku pomoci k získání certifikátů ISO 14020 a ISO 14024. Spojení vaší společnosti s „eco-friendly“ přístupem navíc funguje jako mocný marketingový tah.

Líbil se vám článek? Pomohl vám? Sdílejte jej na Facebooku i LinkedInu, dejte nám like.

 
Autor článku: Martin Rozínek

Martin je certifikovaná osoba organizace EVHA. Jeho starostí je obchod, strategický rozvoj společnosti – a také odborné konzultace. Postará se o inspekci vašich strojů a ventilace a prozradí vám, jak nečistoty a usazeniny odstranit.

Sídlo společnosti

Eco-stations s.r.o.
Na Florenci 1332/23,
110 00 Praha 1 – Nové Město

IČO: 28984650
DIČ: CZ28984650

Ekonomický servis a objednávky

email: info@eco-stations.eu

Všeobecné obchodní podmínky

- čištění VZT
- prodej suchého ledu
- ostatní služby

Výrobna suchého ledu
Mníšek pod Brdy

Dominik Kroupa
Pražská 900
252 10 Mníšek pod Brdy

tel.: +420 606 057 459
email: provozmnisek@eco-stations.eu